Loading_icon

Additional Teacher and Classroom Information may be viewed by logging into Parent/StudentVue

Staff: Looking to update your information below? Edit your profile here.

Mohammed Alnajem

teacher

Kari Amen

teacher

Nicholas Andersen

teacher

Stephanie Antholz

coordinator-bldg

Caitlin Bartsch

2nd grade teacher

Angela Bates

coordinator-bldg

Darla Berks

Associate Principal

Drew Beyer

student advocate

Jerome Blowers

Paraeducator

Elvira Blume

counselor

Shaina Borer

special education teacher

Javonta Boyd

teacher

Diane Brodd

teacher

Jeffrey Brooks

teacher

Cecilia Burda

teacher

Matthew Burk

speech-language pathologist

Mackenzie Burk

special education teacher

Andrew Butcher

teacher

Michael Carroll

physical education k-5

Cheryl Carter

teacher

Kate Cejka

teacher

Bruce Chapman

teacher

Tamera Cover

teacher

Jocelyn Crabtree

professional learning coach

Ashley Cypher

teacher

Megan Darveau

social studies teacher

Holly Daugherty

Secretary

Brooke David

ell team lead/ell teacher

Brett Davis

teacher

Kimberly Davis

counselor

Julie Davisson

teacher

Paige Doland

english teacher

Sara Domeier-Jackson

fcs teacher

Jeanette Dorn

school librarian

Dylan Douglas

teacher

Kiley Eastwood

teacher director

Steven Eckman

teacher

Jeffrey Fagler

teacher

Sarah Fitzpatrick

teacher

Robert Freese

teacher

John Froschheiser

teacher

Janet Froschheiser

Paraeducator

Elias Gillespie

chair, music department & director of bands

Greg Gottberg

teacher

Emma Gregersen

Paraeducator

Kandis Griess

teacher

Benjamin Haney

Associate Principal

Jeffrey Hansen

teacher

Jennie Hansen

business and computer teacher

Cheyenne Hartshorn

teacher

Heather Hertzel

paraeducator

Jose Hidalgo

Paraeducator

Shanda Holthus

business teacher

Zia Homewood

teacher

Shala Hruska

special education teacher

Lucy Imig

teacher

Leland Jacobs

teacher

Whitney James

teacher

Tara Jardine

special education teacher

Jeanette Jasnoch

Secretary

Malinda Jean Baptiste

school counselor

Nathan Johnson

Paraeducator

Lameaa Kambol

student advocate

Kimberly Kocik

teacher

Lisa Kramer-Hansen

teacher

Bryan Lasley

social studies teacher

Benjamin Leathers-Arnold

teacher

Michelle Looky

school counselor (alpha h - l)

Emmary Lunberry

teacher

Anna Mabry

registrar

Michael Madden

Paraeducator

Sara Mann

teacher

Nathaniel Mares

teacher

Wendy Martin

teacher

Laurie Martinez

teacher

Tiffany McGill

special education para

Jake McMahan

special education teacher

Llana Meza

teacher

Michael Miller

senior master sergeant

Sarah Munson

teacher

Patrick Neilly

counselor c-g

Cierra O'Shields

teacher

Douglas OMeara

teacher

Ellen Odson

teacher

Brittany Okemba

teacher

Joe Oliva

student advocate

Maria Oquist

yearbook/newspaper adviser

Sandra Ourada

Secretary

Robert Park

machine tool/welding instructor

Kyle Parker

fourth grade teacher

Haley Peffer

7th grade math

Gina Petrie

Paraeducator

Jeffrey Pierce

assistant to athletic director

Katelyn Placke

counselor

Kristi Puls

teacher

Maggan Quist

teacher

Anthony Reda

teacher

Kaley Reda

teacher

Erik Reiners

pe teacher

Ali Ridha

ell teacher/ soccer coach

Leah Ritchhart

teacher

Montgomery Ritchie

teacher

Jessica Robbins

teacher

Chad Rooney

teacher

Evan Root

special educator

Jessica Rowe

teacher

Michael Rozsa

teacher

Mark Runyan

Associate Principal

Lt Col Clay Russ

senior aerospace science instructor

Samantha Russell

coordinator-bldg

Susan Rust

athletic event

Shannon Schafer

Paraeducator

Jillian Schernikau

spanish instructor

Joshua Schlautman

teacher

Jacob Schneider

teacher

Zachery Schnell

physical education teacher/wrestling coach

Jacob Schuelke

physical education

Sonya Sear-Mellick

teacher

Cassandra Seiboldt

teacher

Colleen Shultz

Paraeducator

Angela Simpson

associate teacher

Ashlee Slade

teacher

John Snoozy

teacher

Craig Songster

teacher

Jeffrey Soucie

teacher

Mary Southworth

no active work assignment

Tina Sovereign

Secretary

Nicholas Spencer

teacher

Riley Spicer

social studies teacher

Jeffrey Stading

teacher

Alexander Svehla

teacher

Kristen Svehla

teacher

Shaka Taylor

Paraeducator

Timothy Thompson

student advocate

Amy Thorpe

teacher

Hanihani Traore Moundiba

teacher

Katie Trotter

teacher

Matthew Uher

athletic director

James Uhlmann

athletic event

Austin Urbauer

teacher

Lischelle VanEngen

Secretary

Trevor Vidlak

5th grade teacher

Madisyn Warrelmann

teacher

Makayla Watson

teacher

Jill Weatherly

resource teacher

Kwame

student advocate